Język włoski językiem z rodziny romańskich
Włochy stają się coraz popularniejszą destynacją Polaków wybierających się na wakacje. Ci spośród nich, którym wyjątkowo spodobał się południowy klimat i planują częstsze wizyty na Półwyspie Apenińskim, decydują się na naukę włoskiego.
Język ten zalicza się do rodziny języków romańskich i jako urzędowy występuje we Włoszech, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii (ponadto używany jest też w krajach, gdzie nie posiada żadnego oficjalnego statusu, ale znajdują się w nim lub znajdowały kolonie włoskie lub skupiska ludzi o tym pochodzeniu). Szacuje się, że w skali światowej posługuje się nim nawet 125 milionów ludzi.
Czy nauka języka włoskiego jest trudna?
Włoski uchodzi za język stosunkowo łatwy do nauczenia się – niektórzy nawet podejmują próby samodzielnej nauki przy pomocy aplikacji i stron internetowych wspomagających samouków. Należy jednak pamiętać, że znacząco różni się od - chociażby – polskiego. We włoskim nie występują w ogóle litery: j, k, w, x, y, chyba że dane słowo pochodzi z języka obcego. Akcent w wymowie może mieć cztery różne warianty, a w piśmie – dwa kolejne. Stosunkowo prosta jest natomiast włoska odmiana przez przypadki: polega ona na postawieniu odpowiedniego przyimka przed rzeczownikiem (przy którym z kolei trzeba uważać na rodzajnik - niektóre słowa, do których jesteśmy w polskim przyzwyczajeni w rodzaju żeńskim we włoskim są męskie, i na odwrót).
Włoski uchodzi za język śpiewny i bardzo odzwierciedlający emocje – może dlatego od kilku lat notuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o liczbę szkół (zarówno państwowych, jak i językowych), które mają kursy włoskiego w swojej ofercie. Niemniej jednak niewiele osób znających ten język biegle decyduje się zdobyć dokument potwierdzający ten fakt – włoski był najmniej popularnym językiem nowożytnym zdawanym na maturze w – do egzaminu podchodzi średnio ok. 300 – 400 osób. Tłumaczy przysięgłych natomiast w skali kraju jest mniej niż 300.